SYMBOLE MÓWIK

Symbole wykorzystywane w programie „Mówik” zostały od początku do końca stworzone dla języka polskiego ( symbole systemu Makaton są adaptowane do języka polskiego i polskiej kultury, reszta symboli jest tłumaczona na język polski). Jest ich 6.5  tysięcy i baza ciągle rośnie. Są kolorowe jak i też czarno-białe, ale mniej szczegółowe niż PCS.

Symbole dostępne są do użytku po zakupieniu programu Mówik Print (cena ok 290 zl dla wersji jednostanowiskowej)

Darmowa wersja testowa do pobrania ze strony.http://mowik.sklep.pl/pl/p/MOWik-PRINT-1.1-program-do-edycji-i-drukowania-symboli./37

Tu filmik z demo używania programu z bazą symboli Mówik Print

https://www.youtube.com/watch?v=tOi3k3PMhns&feature=youtu.be

 

SYMBOLE SYSTEMU ARASAAC

Stworzenie darmowej bazy symboli ARASAAC jest projektem finansowanym przez Departament Przemysłu  Innowacji przy Aragońskim Rządzie jako część Planu Rozwoju Centrum Technologii i Edukacji (CATEDU) podlegającego Departament Edukacji, Kultury i Sportu  Aragońskiego Rządu

http://www.catedu.es/arasaac/index.php

Autorem symboli jest grafik Serio Paolo i objęte są one (tak jak piktogramy) darmową licencją. Są one absolutnie darmowe (o ile nie są używane do celów komercyjnych). Cała  baza symboli jest dostępna na wyżej wymienionej stronie internetowej i ciągle ona rośnie.

System obejmuje kolorowe symbole, czarno-białe symbole. Ponadto znajdują się tu gesty z Hiszpańskiego Języka Migowego przedstawione w postaci krótkich filmików i zdjęć

Na stronie znajduje się też ogrom materiałów tworzonych z użyciem tych symboli.

Wśród języków do obsługi strony nie ma języka polskiego, aczkolwiek, język polski jest jednym z  16 języków, na który zostały przetłumaczone symbole i za pomocą którego można wyszukiwać symboli (okienko „search in catalogs” tudzież „buscar en catalogos” a następnie należy wybrać język polski w menu obok)

W osobnym wpisie umieszczę informacje jak poruszać się po tej genialnej stronce, która zawiera również narzędzia do tworzenia nie tylko tablic, ale i gier ( np Bingo).

Osobiście kibicuję temu projektowi, a na tej stronie będę starać się umieszczać materiały tworzone przy użyciu symboli systemu ARASAAC

 


SYMBOLE WIDGIT

Symbole Widgit przypominają symbole Makatonu. Również są pozbawione szczegółów, posiadają zasady tworzenia nowych symboli, z tą różnicą że występują w wersji kolorowej (ale można wydrukować je oczywiście w wersji czarno-białej) podczas gdy symbole Makatonu są WYŁĄCZNIE czarno-białe.

Baza symboli Widgit ciągle rośnie i w chwili obecnej liczy 12 tysięcy znaków. Symbole Widgit używane są na całym świecie i są opracowane w 17 językach (włączając język polski)

Na stronie http://www.widgit.com/ znajduje się więcej informacji na ten temat i przykładowe symbole, oraz darmowe materiały do ściągnięcia stworzone przy użyciu tych symboli.

Pełna baza symboli jest płatna. Jest to program „SymWriter” (cena ok 1 tys. zł za wersję na jednostanowiskową)

Tu można pobrać darmową 21 dniową wersję próbną

https://download.widgit.com/trial/

Tak jak w przypadku programu „Boardmaker”, plików utworzonych w programie „SymWriter” nie będzie można otworzyć po upływie okresu próbnego.

 

SYMBOLE Z SYSTEMU MAKATON

Makaton jest systemem zarówno gestów jak i symboli. Symbole zostały stworzone później niż gesty bo w 1985 roku.Symbole są bardzo charakterystyczne, tzn. rysowane czarną kreską na białym tle. Są one pozbawione szczegółów, skupiając się na jak najogólniejszym przedstawieniu danego konceptu, co ma zarówno swoje wady jak i zalety. Ponadto na szkoleniu Makatonu można poznać ogólne zasady tworzenia symboli, tak aby w razie potrzeby móc stworzyć własny symbol. Dzięki temu, że symbole są tak ogólne można np łatwo dorysować brakujący symbol, jeśli nam się zgubi. Natomiast brak cech szczegółowych, może być problemem w przyswajaniu znaczenia nowych symboli.

Symbole można nabyć w sklepiku Makatonu, mogą je zakupić również osoby, które nie ukończyły szkolenia Makaton

http://makaton.pl/cba/index.php?programy-komputerowe-z-symbolami,31

PIKTOGRAMY

PIKTOGRAMY

(Pictogram Ideogram Communication)

Ten system znaków wywodzi się z Kanady i zdobył ogromną popularność w krajach skandynawskich. Piktogramy to szablonowe rysunki przedstawiające białe sylwetki na czarnym tle. W każdym systemie symboli umieszcza się podpis pod lub nad symbolem, aby osoba używająca symboli mogła się skomunikować z osobą, która potrafi czytać, ale niekoniecznie musi znać symbole. Jest to szczególnie istotne podczas pobytu np. w sklepie, w restauracji.  W przypadku piktogramów tekst jest napisany białą czcionką na czarnym tle.

System liczy obecne ponad 10 000 symboli (wg strony http://autyzm-komunikacja.blogspot.com/)

Symbole te są dostępne za darmo na stronie http://www.sclera.be/en/vzw/home

Po ściągnięciu z tej strony  symbol jest niepodpisany i jest w formacie .png.  Aby uzyskać białe napisy na czarnym tle proponuje użyć darmowego programu do edycji zdjęć Picasa. Należy pamiętać aby przy instalacji zaznaczyć możliwość edytowania plików o rozszerzeniu .png

Można również  po prostu wkleić obrazek do edytora tekstu np. Worda i podpisać go. Nie uda się może wtedy uzyskać efektu białej czcionki na czarnym tle, ale nadal zachowana jest najważniejsza funkcja podpisu- możliwość odczytania go przez osobę, która nie zna symboli.

No i co najważniejsze symbole z tej strony są darmowe. Jedynym problemem może być to, że strona jest po angielsku , ale w dobie licznych tłumaczy internetowych i ten problem można obejść:)

 

opracowane w oparciu o „Wprowadzenie do wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się” Stephen von Tetzchner i Harald Martinsen

SYMBOLE PCS

Symbole PCS są jednymi z bardziej znanych systemów symboli dzięki popularności programu „Boardmaker”. Symbole zostały stworzone przez firmę Mayer Johnson i jest ich ok 7 tys. Są one kolorowe ( można drukować też wersję czarnobiałą) i dość szczegółowe. Program Boadmaker kosztuje ok 3 tys zl. Z internetu można natomiast pobrać próbną 30 dniową wersję darmową.

http://www.mayer-johnson.com/downloads/trials/

Po upływie tego czasu wszystkie tablice z symbolami, pomoce itp. nie będą się otwierać gdyż zapisywane są one w formacie obsługiwanym tylko przez ten program. Aby móc dłużej korzystać z symboli polecam wydrukować je a następnie zeskanować i przechowywać w ten sposób w komputerze. Niestety po upływie 30 dni nie będziemy mieć możliwości dostępu do programu.

Bardzo częstą pomyłką, która zdarza się nawet terapeutom jest mylenie symboli PCS z metoda pracy dowolnymi symbolami czyli protokołem PECS. Metoda PECS jest opisana osobno w dziale PECS.

Tu znajdują się przykładowe symbole z systemu PCS

http://www.aac.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=58:pcs-broszura&catid=47:ksiki&Itemid=115